Doradca finansowy – fajna praca czy nie?

doradca finansowyCzęsto słyszymy o tym, że praca w sektorze finansowym jest niezwykle prestiżowa, oraz że przynosi niesamowicie wielkie dochody. To jednak mit, bowiem dzisiaj samo pojęcie „sektor finansowy” niezmiernie się zmieniło. Uzyskać zatrudnienie w szeroko pojętym sektorze finansów nie jest tak trudno jak dawniej. Jednym z najczęściej wybieranych etatów jest praca doradcy finansowego. Kim właściwie jest taki człowiek? Czym się zajmuje i czy takie zatrudnienie dla nas jako przyszłych doradców jest perspektywiczne?

Najważniejsze zalety:

  • – możliwość uzyskania wysokich zarobków dzięki prowizjom.

  • – możliwość rozwoju i kształcenia się w branży bankowej, oraz z zakresu obsługi klienta i metod perswazji.

  • – szanse na rozpoczęcie własnej działalności doradczej, oraz duże możliwości awansu.

  • – idealne „przetarcie” dla osób aspirujących znacznie wyżej w tej branży.

  • – stosunkowo niskie wymagania odnośnie naszego CV.

Potencjalne wady:

  • – niestabilność zarobków (wiele firm nie oferuje stawki podstawowej, płacąc jedynie prowizje od sprzedaży).

  • – ewentualne umowy lojalnościowe, nie pozwalające na zatrudnienie w kilku miejscach jednocześnie.

  • – stres związany z odpowiedzialnością za przedstawiane oferty handlowe.

Wnioski nasuwają się same. Jest to znakomita praca dla osób, które cenią sobie nieco ryzyka, możliwości rozwoju, oraz szansę na duże choć niestabilne zarobki. Z pewnością jednak praca jako doradca finansowy nie będzie wymarzonym stanowiskiem dla osoby, która ceni sobie pewność, stabilność i mniejsze ryzyko w kwestiach budżetu domowego.

Dlatego właśnie kimś takim jak doradca finansowy bardzo często zostają osoby młode, kształcące się w zakresie ekonomii na co dzień lub po skończonych studiach. Zauważyć jednak należy, że przywiązanie się do tej pracy na długie lata może okazać się, tak samo jak w przypadku agentów ubezpieczeniowych niezwykle dla nas opłacalne. Przywiązując się do takiego stanowiska, prędzej czy później będziemy mieli stałą i określoną grupę klientów, którzy właśnie konkretnie nam będą powierzać swoje finanse.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *