Mieszkanie dla Młodych

mdmWedług standardów europejskich mieszkanie dla rodziny powinno spełniać następujące warunki. Jeden pokój dzienny – salon, jadalnia, kuchnia, a ponadto jeden pokój dla pary mieszkającej razem, jeden pokój dla każdej osoby pełnoletniej mieszkającej w gospodarstwie domowym, bądź osobny pokój dla rodzeństwa tej samej płci w wieku 12-17 lat, bądź osobny pokój dla rodzeństwa obojga płci do 12 roku życia.

Co? Oczy otwierają się szeroko. No, właśnie według tychże standardów aż 75, 2% Polaków żyje w przeludnionych mieszkaniach podaje agencja Eurostat. Plasuje to nas na ostatnim miejscu w Europie.

Program „Mieszkanie dla Młodych” zapewne tej niechlubnej statystyki znacząco od razu nie poprawi, ale to fantastyczna szansa na to by otrzymać dopłatę do swojego pierwszego wymarzonego mieszkania w przypadku młodych ludzi tak rodzin jak i singli.

Poniżej przedstawiam w punktach założenia tego programu

 • Dofinansowanie przez państwo wkładu własnego dla kupna pierwszego mieszkania, lub budowy domu jednorodzinnego.

 • Dofinansowanie do 50 m2 mieszkanie nie może być większe niż 85 m2 a dom 110 m2.

 • Wielkość dofinansowania zależeć będzie znacząco od naszej sytuacji rodzinnej.

 • 10% dotacji do wkładu własnego otrzymają małżeństwa bez dzieci i osoby samotne.

 • 15% małżeństwa z przynajmniej 1 dzieckiem.

 • 5% dodatkowo na wcześniejszą spłatę kapitału otrzymają rodziny, którym w ciągu 5 lat od kupna mieszkania urodzi się lub adoptują 3 (albo kolejne dziecko).

 • Oczywiście program ten obwarowany jest kilkoma warunkami. Dopłaty są liczone wg wskaźnika określonego dla danej lokalizacji, tzn, że cena za metra w określonych lokalizacjach w Polsce nie może przekraczać określonego progu. Więcej o tym przeliczniku dowiecie się np. tutaj

  http://www.rodzina.gov.pl/mieszkanie/program-mieszkanie-dla-mlodych?dzial=pytania

  http://www.forum-kredytowe.pl/f134/limity-cenowe-m2-w-programie-mieszkanie-dla-mlodych-mdm-76913.html

Poza tym wiek osoby ubiegającej się o pomoc z programu nie może przekraczać 35 lat lub młodsze z małżonków nie może przekroczyć tego wieku. Jeszcze raz podkreślam to musi być pierwsze mieszkanie lub dom.

To bardzo interesujący program, mimo pewnych ograniczeń warto zwrócić na niego uwagę w swoich zmaganiach o własne M, program ruszył już od stycznia tego roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *