Na czym zarabia doradca kredytowy

doradca kredytowyDoradca kredytowy, to z założenia specjalista w dziedzinie finansów, którego zadaniem, a także pracą, jest doradzanie klientom w sprawach kredytowych. Taki doradca powinien przyjrzeć się naszej sytuacji i dobrać najlepszy dla nas kredyt, czy to gotówkowy, czy hipoteczny czy też firmowy (jeśli z taką intencją do niego przychodzimy).

Czy doradca kredytowy to doradca finansowy?

Zawód doradcy kredytowego nie jest do końca uregulowany, gdyż jest mała różnica między doradcą finansowym i doradcą kredytowym. Otóż jeden wcale nie musi być drugim. Doradca finansowy to pojęcie znacznie szersze, obejmujące kwestie związane z inwestycjami, oszczędzaniem, a nawet ubezpieczeniami. To ktoś, kto traktuje jednostkę (czy to firmę czy klienta indywidualnego) bardzo kompleksowo. Może dostosować pod naszą sytuację materialną na przykład długoletni plan oszczędzania, albo inwestowania.

Z kolei doradca kredytowy, zazwyczaj koncentruje się na jednym, konkretnym kredycie, który w danej chwili nas interesuje.

Wielu podaje się za doradców kredytowych, podczas gdy są po prostu pracownikami banku, posiadającymi podstawowe przeszkolenie w dziedzinie udzielania kredytów (z wyliczaniem ryzyka, ocenie sytuacji itd.). Jednak tego typu doradca nie musi posiadać specjalistycznej licencji, która byłaby na przykład honorowana w Unii Europejskiej.

Niezależni doradcy finansowi udzielający kredytów

Z kolei wielu niezależnych doradców finansowych, decyduje się na poszerzenie swoich usług o współpracę z bankami, właśnie przy udzielaniu kredytów. Taki doradca zarabia głównie na prowizjach, jednak wszystko jest uzależnione od danej sytuacji. Owszem – może on też świadczyć usługi consultingowe czy informacyjne w momencie gdy klient chciałby zaczerpnąć wiedzy lub informacji związanych z danym kredytem, jednak nie decyduje się na ostateczne zaciągnięcie go.

Prowizje stanowią większą część wynagrodzenia doradcy, dlatego musimy pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania, gdyż możemy przypuszczać, że doradca kredytowy będzie starał się zaoferować nam kredyt korzystny dla niego. Zawsze warto jest się zabezpieczyć i poświęcić nieco swojego czasu na zapoznanie się z podstawowymi zagadnieniami i sytuacją na rynku.

Mimo wszystko zaciąganie kredytu (szczególnie dużego, takiego jak kredyt hipoteczny lub kredyt na firmę) w dzisiejszych czasach bez pomocy doradcy kredytowego, to wręcz porywanie się z przysłowiową motyką na księżyc. Zawsze warto skorzystać z jego pomocy.

Czy


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *