Open Finance czy Expander, który doradca lepszy?

expander_logoW Polsce od wielu lat liderami branży doradztwa finansowego są dwie firmy – Open Finance, oraz Expander. Ich doradców znajdziemy w zasadzie w każdym większym nieco mieście, jak również znajdziemy w ich usługach możliwość rozmowy z doradcą na miejscu w naszym domu, jak również załatwienie formalności on-line. To najbardziej dynamicznie działające firmy z tego sektora, skupiające najlepszych specjalistów, doradców, oraz analityków. Wszystko po to, by uprościć swoim klientom dostęp do kredytów i produktów inwestycyjnych.

Open-finance-logoObie marki reklamują się możliwością znalezienia dla nas najtańszego kredytu gotówkowego, oraz hipotecznego, a także załatwieniem wszystkich formalności na miejscu w biurze doradcy. Podobnie sprawa ma się w obu przypadkach jeżeli chodzi o inwestowanie swoich środków w lokaty kapitałowe, oraz fundusze inwestycyjne.

Czy jest miedzy nimi zasadnicza różnica?
Prawdę powiedziawszy różnice są niewielkie i na poziomie detali. Ostatecznie o naszych odczuciach tak czy owak zadecyduje to, na jakiego doradcę trafimy, a nie do której z tych firm wejdziemy po poradę.

Obawy przed korzystaniem z usług doradców finansowych

  • – ryzyko manipulowania faktami celem uzyskania większej prowizji

  • – powiązania finansowe z niektórymi bankami (Open Finnance – GetIn Bank) przez co oferta banku zostaje przejaskrawiona

  • – wydłużony czas oczekiwania na decyzje kredytową.

Te obawy są w pewien sposób słuszne w obu przypadkach. Zarówno Expander jak i Open Finance reklamuje się możliwością załatwienia formalności szybciej niż w bankach. Praktyka jednak pokazuje coś zupełnie odmiennego. Często klienci znacznie szybciej i rzetelniej wybiorą kredyt dla siebie udając się do banków bezpośrednio. Patrząc na problem z tej perspektywy doradcy finansowi pozostają znakomitym rozwiązaniem wyłącznie dla ludzi, którzy znają się na finansach, oraz mają faktycznie bardzo mało czasu.

W praktyce jednak, kiedy załatwiamy długoterminowy kredyt mieszkaniowy, przy tak poważnej decyzji czas zawsze znajdziemy. Warto również oprócz wymienionych marek skorzystać z mniejszych biur, celem uzyskania porównania.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *