Oszczędzanie to jeden z najbardziej kontrowersyjnych tematów wśród Polaków. Statystyczny Polak niestety nie ma większych oszczędności, często jest zadłużony, a więc żyje ponad stan. Powiedzenie „ zastaw się, a postaw się” ciągle jest główną dewizą postępowania wielu ludzi. Z reguły wstydzimy się swoich dziur w kieszeniach i aby pokryć zażenowanie brakiem odłożonych pieniędzy narzekamy, że jak tu mówić o oszczędzaniu skoro nie ma z czego odkładać. Na szczęście ten trend się powoli zmienia. Coraz więcej osób zaczyna rozumieć, że oszczędzanie, a co za tym idzie późniejsze inwestowanie jest możliwe nawet przy skromnym budżecie. Jedyne co jest potrzebne na początek to plan działania i samodyscyplina.
Samodyscyplina w finansach osobistych
To nic innego jak ścisła kontrola swoich wydatków. Rezygnacja z tych, które nie są potrzebne. Nie będziemy tutaj szerzej omawiać tej kwestii. W Internecie znajdziecie bardzo wiele wartościowych porad jak skutecznie zacząć oszczędzanie od zera.
Plan działania finansów osobistych
Na początku musimy sobie odpowiedzieć na pytanie jakie są nasze cele i jak długo chcemy, bądź musimy oszczędzać aby je zrealizować?
Jeżeli ramy czasowe naszego planu oszczędnościowego nie przekraczają roku, mówimy o celach krótkoterminowych. Jesteśmy wtedy wręcz zmuszeni do bardzo regularnego odkładania nawet drobnych sum pieniędzy. Wszelkie ewentualne inwestycje mające na celu pomnożenie gromadzonego kapitału nie mogą być obarczone ryzykiem inwestycyjnym.
Jeżeli nasze plany dotyczą realizacji założonych celów finansowych w perspektywie do 5 lat, wtedy mówimy o założeniach średnioterminowych. Możemy odkładać większe lub mniejsze sumy pieniędzy w wybranych przez siebie przedziałach czasowych, wciąż wskazana jest jednak regularność, ale nasze inwestycje mogą zostać obarczone większym ryzykiem. W zależności od sytuacji na rynkach finansowych możemy zastanowić się nad zakupem akcji (nie więcej jednak niż za 20% posiadanego kapitału), możemy zacząć przygodę z funduszami inwestycyjnymi. Najlepszą drogą będą do tego platformy transakcyjne. Więcej o nich możecie przeczytać tu.
Jednak nadal kluczowe dla naszego portfela powinny zostać obligacje i instrumenty finansowe, które objęte są gwarancją zwrotu kapitału.
Gdy nasze plany mieszczą się w perspektywie czasowej powyżej 5, a nawet 10 lat, to mówimy o celach długoterminowych i możemy pokusić się o jeszcze większe ryzyko inwestycyjne, bowiem zysk związany z wysoką stopą zwrotu bardziej ryzykownych inwestycji w przeciągu 10 lecia lub dłużej, powinien zniwelować i przewyższyć ewentualne straty, jakie poniesiemy po drodze. Tak więc możemy zwiększyć udział akcji w naszym portfelu i/lub zdecydować się na polisy inwestycyjne, więcej o nich przeczytacie na tej stronie.
Planowanie finansów osobistych to przede wszystkim:
– Oszczędzanie. Warto mieć odłożony przynajmniej roczny dochód naszego gospodarstwa domowego. To ważne aby móc przetrwać ewentualne kryzysy i móc inwestować.
– Unikanie zadłużania się. Odsetki od kredytów skutecznie drenują naszą kieszeń.